תכניות

מדברים עמיות

'מדברים עמיות' מפגיש בין צעירים יהודים מרחבי העולם לבין תלמידי מערכת החינוך הפורמלית בישראל. במסגרת תוכנית מסע מגיעים כל שנה לישראל צעירים מהעולם ומשתלבים בשיעורי אנגלית בבתי הספר ברחבי ישראל. הצעירים מלמדים במסגרת שיעורי אנגלית שיעורים ב'עמיות יהודית', מספרים על הקהילות מהם הגיעו, וחושפים את התלמידים לעולם היהודי המגוון בתפוצות ויוצרים קשר אישי ובלתי אמצעי בין התלמידים לבינם. פרויקט זה פועל בשיתוף פעולה עם מסע.

תעודת זהות ישראלית

תעודת הזהות הכחולה מסמלת את הכניסה הפורמאלית לחברה הישראלית, את היותנו אזרחים בעלי זכויות וחובות. קבלת התעודה בגיל 16 היא צעד חשוב במסלול ההתבגרות של הנוער בישראל, היא קבלת הפנים לחברה הישראלית וקריאה לנוער להיות אזרחים פעילים המעורבים במדינה ובחברה. בשנת 2022 מנהלת עמ"י החלה פרויקט לחיזוק הקשר עם יהדות התפוצות דרך הפקת תוכנית חינוכית בנושא קבלת תעודת הזהות הישראלית בקרב תלמידי כיתות י'. התוכנית עוסקת במשמעות היות מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי ובאחריותה של המדינה כלפי יהודי התפוצות. התוכנית פועלת בעזרת שלושה מפעילים: מוזיאון אנו, גשר ותל"י.

מיזם החיבור

מיזם החיבור מפגיש לאורך השנה בין מאות משתתפי מכינות קדם צבאיות לבין משתתפי תכניות Gap Year (בני נוער ממדינות שונות שמגיעים לחיות שנה בישראל). המיזם פועל לחזק את תחושת השייכות לעם היהודי, הערבות הדדית והאחריות של המשתתפים אחד כלפי השני. במיזם לוקחים חלק מעל 50 תוכניות בשיתוף פעולה עם מסע - Masa Israel Journey, הסוכנות היהודית לארץ ישראל, ומועצת המכינות הקדם צבאיות הציוניות הישראליות.

מסע תפוצות בישראל

מסע תפוצות בישראל הינו מסע של שלושה ימים ברחבי החברה הישראלית המבקש לחשוף את המשתתפים לסיפורה של יהדות התפוצות, כל זאת במטרה לממש ולחזק את ייעודה של מדינת ישראל כבית הלאומי של העם היהודי. המסע עוסק בשאלת הערבות ההדדית בין היהודים בעולם ובשאלת אחריותה של מדינת ישראל לכלל היהודים. משתתפי המסע לומדים על האתגרים השונים של יהודי התפוצות, ונחשפים לתרומתה של יהדות העולם למדינת ישראל ומכירים את המארג הייחודי של הקהילות היהודיות בעולם.

״גשר לתפוצות״

מסע תפוצות לבכירים מתקיים כחלק מקורס "גשר לתפוצות". קורס זה שמופעל על ידי מכון גשר למנהיגות בשיתוף משרד התפוצות ומנהלת עמ"י, מבקש ליצור העמקת ידע וחיבור בין מובילי דעת קהל ישראלים לבין יהדות התפוצות. נקודת ההנחה של התכנית היא שמדינת ישראל ויהדות התפוצות הם אומה אחת – אומה המחויבות לקיום הפיסי והרוחני של העם היהודי באשר הוא. התכנית נותנת למנהיגים ישראלים ואישים בעלי השפעה, הזדמנות ייחודית להכיר את יהדות התפוצות ולהתחבר אליה דרך דו-שיח ומפגש עומק עם קהילה יהודית בתפוצות במסגרת קורס משמעותי. המסע עצמו מהווה את שיאו של הקורס וכולל - ביקור בארגונים חשובים בקהילה יהודית בארה"ב או באירופה, ומפגש עם ראשי ארגונים לצד מפגש עם אישיות ישראלית בכירה כגון שגריר ישראל או קונסול. בנוסף לכך יתקיים ביקור במוסד חינוכי בקהילה, מפגש עם רבנים מרכזיים, אנשי תקשורת בקהילה, אנשי עסקים בכירים בקהילה ועוד.

כנסים ואירועים

הכנסים והאירועים של מנהלת עמ"י מזמינים את הציבור להיפגש עם הסוגיות החשובות והרלוונטיות במערכת היחסים שבין מדינת ישראל לקהילות היהודיות ברחבי העולם. אירועים אלה שמתקיימים ברחבי הארץ מהווים הזדמנות להגביר את המודעות לחשיבות הקשר שבין ישראל לתפוצות.